بیان دیدگاه

لاغری در سریع ترین زمان ممکن

یکی از معضلات د رجوامع شهرنشینی چاقی‌های افراطی می باشد که روز به روز حال افزایش است و به دنبال آن نیز تمایل طرفداران  جراحی لاغری و روشهای لاغری سریع افزوده می‌شود.

برای انجام لاغری سریع روشهای مختلی وجود دارد مانند لیپوماتیک ،  اسلیو، بای‌پس، باندینگ، بالون، پلیکیشن و … برای این منظور وجود دارد.

در واقع هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و برای گروه خاصی از افراد توصیه می‌شوند.

مطالب ذیل می تواند اطلاعات مفیدی را برای درک بهتر روشها موجود در اختیارتان بگذارد .

چگونه لاغر شویم:در تمام عمل‌های چاقی ممکن است دوباره اضافه وزن اتفاق بیفتد که آن هم دلایل خاص خودش را دارد. به عبارتی با جراحی نمی‌توان معجزه کرد و فرد باید خودش همکاری داشته باشد.

فرد باید بعد از جراحی ورزش منظم و برنامه غذایی  ورژیم مناسب را داشته باشد. در صورت رعایت موارد ذکر شده بعضا فرد می تواند  حتی تا 50 درصد نیز کاهش وزن داشته باشد .

میزان کاهش وزن در افراد مختلف، متفاوت می باشد ، و اینطور نیست که کلیه افراد بدنبال عمل  طی یک ر ماه اول برای مثال 20 کیلو  وزن کم کنند ولیکن در طولانی مدت و طی دو سال اگر افراد نکات تغذیه‌ای و ورزش را رعایت کنند عموما ، و ببصورت تقریبی  به یک اندازه کاهش وزن خواهند داشت.

از روشهای درمان  چاقی که در حال حاضر به صورت روتین در دنیا انجام می‌شوند می‌توان به  لیپوماتیک ، گاستریک بای‌پس، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد.

اسلیو گاسترکتومی،80 درصد از معده حذف می‌شود

یکی از روشهای لاغری سریع می باشد و معمولا با  لاپاراسکوپی و یا جراحی  انجام می شود  .

در این روش حدود 75 تا 80 درصد معده از شکم خارج می‌شود. در این روش عملا غذا بصورت طبیعی از دهان وارد معده دوازده می شود و سپس به سیار قسمتهای روده حرکت می کند لذا کاملا فیزیولوژیک محسوب می شود اما فقط این مسیر عملا تنگ می شود و حجم غذای کمتری وارد آن می شود .

در روش اسلیو هورمون اشتها دبه مقدار زیادی کمتر ترشح می شود و فرد دچار کاهش اشتها می شود .

اسلیو مهده
عمل اسلیو برای افرادی که  BMI بین ۳۵ تا ۴۰ دارند  مناسب می باشد و همچنین  درکسانی که مشکل اصلی آنها احساس گرسنگی داییمی  میباشد مناسب می باشد

معایب اسلیو معده  :

۸۵% معده دراین عمل برداتشه می شود  و از شکم خارج می گردد لذا عمل غیر قابل برگشت است. این نکته را حتماباید به مریض گوشزد نمود.

پلیسه زدن معده

روش پلیکیشن یا پلیسه زدن  جزو روشهای لاغری سریع البته به صورت نسبی می باشد .  در روش پلیسه دیواره قسمتهایی از کعده به هم دوخته می شود و پلیسه می‌شود، به این ترتیب فضای آن کم می‌شود.

در روش پلیسه چونکه  فضای معده  فرد کوچک می شود ، بدنبال خوردن زیاد غذا  دچار درد معده می شود فلذا کمتر کالری مصرف می کند

عوارض پليکاسيون یا پلیسه کردن معده

تهوع رفلکسی به مدت حداکثر 48 ساعت؛

درد های  متناب و دوره ای در قسمت  فوقانی شکم بعلت انقباضات عضلات معده در 2-3 روز اول بعد از عمل؛

ضعف بدن در هفته اول بعد از عمل؛

ترش کردن و  رفلاکس معده  به داخل مری بعلت فضای محدود شده معده و فشار بالای داخل معده بعد از عمل؛

باد گلوی بعد از عمل ، که دلیل آن بلعیدن  هوا هنگام خوردن مایعات و نبود فضای کافی در معده .و عملا اجبار به خروج هوا از معده به بیرون از راه دهان تا زمانی که فرد بتواند جلوی بلع هوا را حین خوردن بگیرد

بجز موارد فوقل ،  ممکن است بعنوان عارضه بعد از عمل سه مشکل اصلی نیز گاها در بیمارن رخ بدهد :
الف) تنگ شدن بیش از حد  خروجی معده بدلیل پلیسه زدن زیاد معده و تنگ شدن خروجی  معده؛ در این حالت تهوع بیمار بصورت مدام خواهد بود  و به هیچ عنوان  کاهش نمی یابد.

بزاق دهان بصورت استفراغ؛ همراه کف زیاد خارج می شود واگر این مشکل سریع درمان نشود  می تواند منجر به اختلالات الکترولیتی و عوارض خاص مربوطه شود.

علت بروز این عارضه دوختن قسمت انتهایی معده نظیر قسمت فوقانی معده است. چرا که در قسمت دیستال معده و بعد از قسمت تنه معده چین های زیادی به داخل معده رانده شده است و اگر در قسمت انتر فضای کافی در معده باقی نگذاریم چین های به داخل رانده شده ممکن است در مسیر خروجی گیر کنند. لذا جهت جلوگیری از این مشکل باید مسیر دوختن معده در انتر با مسیر دوختن معده در تنه در یک خط باشد و کم شدن حجم چین های رانده شده در انتر موجب این نشود که پلیکاسیون را در این ناحیه تنگ تر کنیم.

ب)  چاق شدن مجدد : اگر چه بعد از عمل بیماران دارای احساس بی میلی به غذا و سیری از نوع  کاذب می کنند ولیکن حجم موثر معده شان کمتر از 50 سی سی می باشد ولی به مرور زمان و طی  بعضا چهار  سال تا حجم معده تا 250 سی سی می رسد.

اگر در طول چهر سال بیمار  نحوه زندگی خود را اصلاح  ننماید و فعالیت بدنی و نوع تغذیه خود را  تغییر نیابد؛ عملا ممکن است مجددا دچار چاقی  موضعی و تدریجی شود .

بر اساس آمار   بعد از گذشت چهار سال ، حدود 15% بیماران مجددا مبتلا به چاقی شده اند

باندینگ یا حلقه گذاری در معده

يكي از راههاي محدود كننده حجم معده گذاشتن باند يا حلقه دور معده ميباشد. در این روش با لاپاراسکوپ حلقه ای از جنس سلیکون  به دور معده قرار داده می شود و  توسط  یک لوله باریک به محفظه تزریق که در زیر پوست قرار داده شده است وصل می گردد.

جراح در جلسات آتب با لمس کردن و معاینه  شکم و  پیدا کردن محل تزریق ، مقداری مایع به داخل حلقه تزریق میکند و  این امر باعث می شود که حلق تنگ تر شود ه و در نتیجه  معده کوچکتر می شود .با اینکار  مقدار غذای دریافتی بیمار تنظیم می گردد.

باندینگ یا حلقه معده

امتیازات و محاسن روش باندینگ چیست؟
۱- برگشت پذیر است و  بعد از گذشت زمان اگر بیمار بخواهد می تواند  معده را به شکل اول برگرداند.
۲- برای خانمهای که در آینده تصمیم به  باردار شدن  دارند روش مناسبی است.
۳- با لاپارسکوپپ انجام شدن این روش باعث می شود که بیمار درد کمتری تحمل می نماید.

عوارض باندینگ شامل موارد زیر است:
۱-چاق شدن مجدد بیمرا در صوت عدم رعایت رژیم غذایی و ورزش کافی د
۲-عفونت کردن باند و زخم معده  که معمولا در 7% موارد  ممکن است ایچاد شود

۳-کاهش وزن در ابتدا  اینجام اینکار کندی آغاز می شود  وبعد از ۲ سال کامل میشود

گاستریک بای‌پس، تا 85 درصد دیابت درمان می‌شود

داین  روش دو هدف را در پی دارد

1- مصرف کمتر غذا توسط بیمار

2-جذب کمتر مواد غذایی
در این روش هر دو کار بطور همزمان انجام می وشد .

در آبتدا ، ا معده را با دوختن به دو قسمت تقسیم می گردد .قسمت کوچکتر که معمولا حجمی معادل 5 تا 10 درصد کل معده را دارد ، مسئولیت نگهداری غذا را خواهد داشت  .

در این روش عملا هیچ قسمتی از معده جدا نمی شود و قسمت بزرگتر معده برای همیشه به ترشح آنزیم های فیزیولوژیک خود ادامه می دهد ولیکن  غذا وارد این قسمت نمی شود .

در مرحله بعد قسمتی ااز روده به معده ی کوچکتر متصل می کنند . در این روش آن  قسمتی از روده که در جذب مواد غذایی  نقش مهمتری دارد از مسیر برداشته می شود .
در این روش ، عموما بیماران ، هشتاد نا گاها صد درصد ،  وزن خود را از دست داده و پس از آن تا آخر عمر در وزن ایده آل خود باقی خواهند ماند .

بای پس معده

.
عوارض بای پس معده چیست؟
سو ء جذب بعضی ویتامین ها در بیماران بدنبال عمل می تواند جزو عوارض این روش باشد .

بالون گذاری در معده 

در این روش با قراردادن بالونی مشابه بادکنک در معده باعث می شویم که حجم معده با این بالون پر شود و فضای کمتری برای ورود غذا به معده وجود داشته باشد .

کلينيک تخصصي دکتر جواهري،در ضمينه عمل ليپوماتيک،ليپوليز،اولترازد فعاليت دارد و کليه اين فعاليت ها به صورت کاملا قانوني و رسمي بوده.پيکر تراشي بسيار حرفه اي را با دکتر جواهري تجربه کنيد و ديگر نگران چگونه لاغر شدنتان نباشيد.تمامي توضيحات مربوط به عمل ها در وب سايت موجود ميباشد و شما ميتوانيد گالري تصاوير مورد نظر را به صورت کامل مشاهده کنيد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *